Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? – sprawdź czy figurujesz w rejestrze wyborców – zachęca Pańśtwowa Komisja Wyborcza. 
„Zagłosujesz tam, gdzie mieszkasz na stałe” – przypomina PKW w specjalnym spocie, który emitowany będzie w TVP oraz serwisach internetowych PKW. Spot można też zobaczyć TUTAJ
 „Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych! Co masz zrobić? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!” – ostrzega PKW.
To ważne, bo do 1 października w gminach mają powstać już spisy wyborców czyli listy osób, którym przysługuje prawo do głosowania.
Spis wyborców dla każdego obwodu głosowania sporządza wójt (burmistrz, prezydent miasta) na podstawie rejestru wyborców. Osoby zameldowane na pobyt stały są z urzędu ujęte w rejestrze wyborców, natomiast osoby zameldowane na pobyt czasowy muszą złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy.
„Przepisy prawa wyborczego nie określają terminu, do którego należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Przy czym należy pamiętać, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma trzy dni na rozpatrzenie wniosku” – zauważa PKW.
Teraz, by wpisać się do właściwego rejestru wyborców nie trzeba już wychodzić z domu. Można to zrobić online przez stronę Obywatel.gov.pl. Tam za pomocą wyszukiwarki należy znaleźć usługę lub przejść do niej bezpośrednio z banera, po czym zalogować się Profilem Zaufanym. Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos o czym pisaliśmy TUTAJ.
Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here