fot: :facebook.com/dlabialegostoku/

Jest to moment historyczny. Po raz pierwszy mieszkańcy, którzy działają społecznie od wielu lat w Białymstoku, połączyli swoje siły. Wierzę, że jest to nowa jakość w samorządzie, w którym potrzebne jest świeże spojrzenie na sprawy miasta” – powiedziała kandydatka Inicjatywy na Prezydenta Białegostoku – Katarzyna Sztop-Rutkowska otwierając konferencję.

Poinformowała także, że jej komitet złożył komplet dokumentów wymaganych do rejestracji list we wszystkich okręgach, a na każdej z nich zgłosił maksymalną liczbę kandydatów. Inicjatywa ma wyższy niż ustawowy parytet płci, bo aż 50% (Kodeks wyborczy wymaga 35%) oraz zastosowała tzw. “suwak” czyli naprzemienne ułożenie kandydatów i kandydatek według płci. Osoby startujące do Rady Miejskiej z list komitetu reprezentują też różne grupy wiekowe.

W okręgu nr 1 listę otwiera Katarzyna Sztop-Rutkowska – liderka Inicjatywy dla Białegostoku, kandydatka na Prezydenta miasta. Jako socjolog pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku i jest założycielką Fundacji Soclab, która wspiera ekspercko działania samorządów w województwie podlaskim. Drugie miejsce w tym okręgu zajmuje Jakub Popławski – sekretarz i radny Rady Osiedla Bema, doktorant na Politechnice Białostockiej oraz aktywista ruchów miejskich zaangażowany m.in. w ochronę ładu przestrzennego miasta i na rzecz dostępu mieszkańców do usług publicznych.

Na czele listy w okręgu nr 2 jest Radosław Puśko – społecznik, twórca wspólnoty mieszkańców Włókiennicza 18. Od kilku lat regularnie publikuje informacje na temat pracy Rady Miasta jako obserwator obywatelski. W tym okręgu z pozycji drugiej startuje Justyna Rembiszewska – socjolożka, doktorantka, jedna z liderek i inicjatorek czarnych protestów w Białymstoku.

Listę w okręgu nr 3 otwiera Mateusz Tymura – aktor, reżyser, animator kultury od kilku lat organizujący wydarzenia kulturalne na Bojarach i w ramach głośnego cyklu Biała, Czysta, Kulturalna. Na miejscu drugim jest Ewa Korolczuk  – inicjatorka ruchu społecznego “Ratujmy Zwierzyniec”, który w 2014 r. uratował Rezerwat i Las Zwierzyniecki przed wycinkami drzew. Od lat zaangażowana także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W okręgu nr 4 z pierwszego miejsca kandyduje Karol Mocniak – założyciel Rowerowego Białegostoku, aktywista od lat działający na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej oraz transportu publicznego. Z miejsca drugiego o mandat ubiegać się będzie Alina Wawrzeniuk – nauczycielka, animatorka kultury, przedstawicielka mniejszości białoruskiej. Organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, skierowanych zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.

Na czele listy w okręgu nr 5 stoi Piotr Kempisty – prawnik, działacz społeczny, założyciel Instytutu Działań Miejskich. Organizator wydarzeń ekologicznych, m.in. Białostockiego Festiwalu EkoIdei. Z miejsca drugiego kandyduje Alicja Brysiewicz ze stowarzyszenia “Akademia plus50” – organizatorka akcji skierowanych do seniorów, od lat działająca na rzecz osób starszych oraz samotnych.

Poza dziesiątką liderów, w kampanię wyborczą zaangażowanych będzie wiele innych osób już wcześniej działających na rzecz mieszkańców i miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here